Szlifierki kątowe

Jak pracować szlifierką kątową?

Jak pracować szlifierką kątową? Jak pracować szlifierką kątową?
Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi, które znajduje zastosowanie w całym szeregu zadań remontowo-budowlanych. Korzystając ze szlifierki warto znać kilka podstawowych zasad, których stosowanie sprawi, że praca będzie bezpieczniejsza i wydajniejsza, dodatkowo oszczędzając narzędzie.

Przed włączeniem

Zanim zaczniemy pracę, należy sprawdzić stan tarczy, którą będziemy pracować. Dotyczy to w szczególności tarcz korundowych do cięcia i szlifowania metalu oraz do cięcia kamienia. Jeśli tarcza jest uszkodzona lub pęknięta może powodować powstawanie wibracji (utrata wyważenia) a w efekcie może spowodować uszkodzenie szlifierki, rozerwanie tarczy lub nawet rozerwanie obudowy przekładni w szlifierce.

Stosuj tarcze zgodnie z przeznaczeniem

Zgodnie z oznaczeniami na tarczach nie wolno szlifować przy pomocy tarczy do cięcia. Tarcze do szlifowania posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą szlifowanie boczną powierzchnia tarczy bez ryzyka jej pęknięcia i (w efekcie) rozerwania.

Precyzja jest kluczowa

Precyzyjne operowanie szlifierką nie jest zadaniem łatwym. Pomocnym może okazać się  dodatkowy uchwyt boczny, który z reguły znajduje się na wyposażeniu każdego urządzenia. W niektórych modelach uchwyt taki można zamontować w trzech pozycjach, dostosowując jego umiejscowienie do własnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne przy dużych szlifierkach (180/230mm), które ze względu na dużą moc i przeciążenia, są wyjątkowo trudne w użytkowaniu.

Chłodzenie

Niezależnie od tego czy pracujemy dużą czy małą szlifierką istotnym jest zadbanie o jej odpowiednie chłodzenie. Dlatego należy bezwzględnie zwrócić uwagę, aby niechcący nie zablokować dopływu powietrza do chłodzenia silnika. Wloty powietrza, z racji ochrony przed pyłem, umiejscowione są zazwyczaj na końcu obudowy szlifierki. Użytkownicy często, odruchowo łapią za tę część, blokując dopływ zimnego powietrza do silnika. Długotrwała praca szlifierki w takich warunkach może zakończyć się jego uszkodzeniem i wizytą w serwisie.

Dostosuj nacisk

Zbyt duży nacisk wywierany na urządzenie może być niebezpieczny dla zdrowia użytkownika oraz może wpłynąć negatywnie na efektywność pracy. Podczas cięcia ze zbyt dużym dociskiem, tarcza może się zdeformować i rozerwać, zagrażając zdrowiu użytkownika lub prędkość obrotowa może spaść na tyle, że praca przebiegać będzie wolniej niż zakładaliśmy. Dodatkowo zbyt duży docisk wpływa bardzo niekorzystnie na wszystkie mechaniczne elementy szlifierki (przekładnia, łożyska, komutator) i przyczynia się do ich szybszego zużywania.

Stosowanie w praktyce powyższych zasad i porad umożliwi bezpieczne i wydajne użytkowanie szlifierki, przełoży się na jej trwałość i umożliwi szybkie wykonanie powierzonych jej zadań.

Zobacz naszą topową szlifierkę kątową GRAPHITE 59G097 w akcji: